Desireé Ficker - možná vás překvapí, kolikátá byla vloni na Havaji

19. září 2007 v 16:14 | trenér |  triatlonové vlákno
Desirée Ficker - Možná Vás překvapí, kolikátá byla vloni na Havaji
Když se původně učitelka a běžkyně Desirée Ficker kvalifikovala poprvé na havajského ironmana, nečekala, že by se z ní za pár let mohla stát profesionální triatletka. V té době měla za sebou teprve první plavecké krůčky a také cyklistika nebyla její disciplína. Nicméně okouzlení triatlonem, který viděla v TV bylo velké.
V Koně při své premiéře dosahuje slušného času 11:15hodin. To je však teprve začátek, další rok přichází zlepšení o půl hodiny, druhé místo v kategorii a posléze i nabídka stát se členkou týmu v Olympijském tréninkovém centru v Colorado Springs.
Desirée nabídku přijímá a za svého trenéra si vybírá jednu z legend našeho sportu - Dave Scotta.
Přechod od běhu k ironmanu nebyl snadný a jako někteří další současní špičkoví dlouhotraťaři využila Desirée možnost nejprve se úspěšně uvést v duatlonu, především v závodech série Powerman. V těchto startech získala výborný běžecký základ ( mimo jiné ho na začátku letošního roku korunovala dvěma výbornými OR, maraton za 2:40hod. a půlmaraton za 1:14hod.), který se jí hodil i v závěrečné části posledního dění na Big Islandu. Ale nepředbíhejme.
Zatím jsme v sezóně 2004. Začíná kombinovat duatlony a dlouhé triatlony, mimo jiné dobíhá jako druhá na Eaglemanovi. Následující rok je již ve znamení královské discipliny triatlonu. Přichází první umístění na podiu v závodě Ironman series v Arizoně. Vítězství překvapivě neztratí ve vodě a na kole, ale v běhu. Zjišťuje, že deficit ve vodě z mládí již částečně dohnala a je třeba zaměřit svou pozornost zpět ke své původně výsostné disciplině, k běhu.
Na podzim se vrací do Kony, poprvé v kategorii profi, kde se jí ale nedaří a zaznamenává zde své první DNF.
Následující příprava má jasný cíl, odčinit tento nezdar úspěchem. V náročném programu převážně krátkých a středních triatlonů, série 70,3, se jí vcelku daří, naproti tomu v druhém startu na Ironmanu Arizona obsazuje "až" čtvrté místo, půl hodiny za fenomenální Michellie Jones. Stále to není ono, ale cílem tohoto startu je kvalifikovat se. Stupně vítězů by ráda okusila až na Havaji.
Za přípravou na vrchol odjíždí do Boulderu, kde trénuje spolu s týmovými kolegy DeBoomem a Reidem. V dni D je forma na vrcholu. Ve vodě ztrácí na Michellie solidních sedm minut, na kole se jí daří stáhnout minutu. Na běh si přiváží dostatečný náskok na vynikající běžkyni Lisu Bentley. Konečně se jí daří ukázat v plné síle svou hlavní zbraň. Ukrajuje další minutu z času skvělé australanky a v cíli se překvapivě objevuje jako druhá. Šéfové dubajského týmu si mnou ruce, sázka na téměř neznámou Američanku se rozhodně vyplatila.
V jejím závodním programu na letošní rok jsou tři starty v serii Ironman - Californie, Klagenfurt a Havaj. Zajímavé je také, že se bude pokoušet o kvalifikaci na Olympijské Hry v Pekingu, nikoliv však v triatlonu, ale v maratonu.
Každopádně má celou kariéru před sebou a dá se očekávat, že bude v budoucnu jednou z hlavních adeptek na prvenství v Koně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.